YAŞLANMA VE ANTİ-AGE KAVRAMLARI

Tılsım Güzellik, her zaman güleryüzlü ve alanlarında uzman çalışanlarıyla kaliteli hizmetler vermek, müşterilerine hijyenik bir ortamda çeşitli uygulamalar sunarak uzun soluklu ilişkiler kurmayı amaç edinmiştir.

ACABA ZIT İKİ KAVRAM MI YOKSA BİRİBİRLERİNİ TAMAMLAYAN İKİ KAVRAM MI?

Ünlü şair Behçet Necatigil’in ifade ettiği gibi yaşam denilen şey sadece doğum ve ölüm arasındaki o küçük çizgidir.

Doğarız, binbir zorlukla büyürüz çünkü doğada en zor ve uzun sürede büyüyen yavru insan yavrusudur; ardından okul çağı, ergenlik, meslek seçme ve hayata atılma telaşı, evlilik, çoluk-çocuk derken önümüzü arkamızı dönene kadar geçmiş onca sene…

Burada önemli olan o geçen yıllar içinde vücudumuza nasıl baktığımızdır. Tabii ki yaşlanmayacağız, her daim genç ve güzel olacağız diye bir kurgu ancak filmlerde olabilir. Görüntümüzü kiloyu kontrol altına alarak, cildimize bakımlarımız yaparak ya da estetikle ilgili müdahaleler yaptırarak koruyabiliriz. Ama sorun aslında nerede?

Vücut bir makinedir ve her bir organ birbirine bağlıdır. Bizlerin işi ise bu makineye çok iyi bakmaktır.

Nasıl mı?

Yaşla beraber gelen fizyolojik değişimleri göz ardı etmemek gerekir.
Örneğin kadınların gebelik öncesi, gebelik ve doğum sonrasında sırf bebeklerini değil kendi vücutlarını da düşünen bir şekilde beslenmeleri gerekir. Burada hekimin yönlendirmesi çok önemlidir. Gebelik öncesi vücudu gerekli takviyelerle desteklemek her zaman için daha sağlıklı bir sonuç verir.

Gebelik öncesi önerebileceğim destekler arasında; Beslenmeye destek olarak multivitamin: Nutraxin kadınlar için multivitamin, kemik sağlığını korumak adına Nutraxin Zinc, Ocean Picozinc, Nutraxin Magnesium 250, folik asit desteği olarak Nutraxin Folic acid, Ocean Methyl Folat, esansiyel yağlardan omega 3 desteği olarak Nutraxin Omega 3 ya da Ocean Omega 3 ya da Ocean Krill oil gibi destekler.
Gebelik döneminde ve doğum sonrası takviyeler için mutlaka hekiminizin önerilerini dikkate alın.

Ayrıca vücudumuzda ki D vitaminini optimum seviyede tutmak gerekir. Bunun içinde önce tahlil yaptırmalı ve gerekli seviye değilse destek alınmalıdır. Kullanım kolaylıklarına göre Nutraxin D vitamini tablet ya da damla şeklinde ve ya Ocean Vitamin D damla ve sprey formunda doktor veya eczacınızın önereceği dozda kullanılmalıdır.

40 ila 50 yaş grubunda ki erkeklerin kalp damar sağlığına dikkat edip hayatlarını ona göre düzenlemeleri gerekir. Aşırı yorgunluk (bedensel ve zihinsel), stres, düzenli beslenmemek, alkol ve/veya sigara tüketimi, düzensiz uyku vücudun sağlığını tehlikeye atar. Böyle bir hayat tarzına maalesef çoğumuz maruz kalmaktayız. Sağlığı korumak adına önce profesyonel olarak bir hekim desteği almak gerekir. Özellikle kalp damar sisteminin korunması, vücut sağlığı için omega 3, antioksidan ve multivitamin kullanmakta fayda vardır.

Omega 3 için Nutraxin Omega 3Ocean Omega 3

Antioksidan olarak Nutraxin A-ox , Zadevital Detofix, Nutraxin C vitamini, Zadevital Wheat germ oil

Multivitamin olarak Nutraxin multivitamin, Ocean effervit vitamin mineral gibi desteklerden hekim ve eczacınıza sorarak bilgi alabilirsiniz.

Menapoz sonrası kadınların vücutlarında ki değişimi gözlemleyebilip kendilerini koruyabilmeleri, ciltlerindeki nemi ve elastikiyet için Nutraxin Collagen, Ocean Day2Day kolajen, Zadevital kolagen kullanılabileceklerin arasında idealdir. 

Bunların haricinde çeşitli etmenlerle gelen ve çok da kolay bizleri bırakmayan ‘kronik hastalık’ dediğimiz durumlar var ki en çok kontrol altına alınması gereken durumlar bunlardır. Kimi genetik, kimi stres, kimi yaşam şekli, kimi hareketsizlik, kimi yetersiz beslenme gibi etkilerle gelir ve hayatımızda bize yapışıp kalır. Taa ki biz direnip kendimize çeki-düzen verene kadar.

Bunun için;

Her işin başı sağlık mottosunu benimseyip olabildiğince;

Doğru beslenmek: gerekli besin öğelerinin vücut tarafından sentezlenmesi ve bedenin sağlığını koruması için ve aynı zamanda ideal kiloda kalmamızı sağlayıp kilonun vücuda verebileceği başta kemik ve eklem sağlığını korumak ardından iç organların optimum düzeyde sağlıklı kalması içindir.

Kaliteli bir uyku: unutmamak gerekir ki biz uyurken vücut kendisini yeniler.

Stresi minimale indirmek: bu en zor kısım olmakla beraber aslında esas sağlıklı kalmak için kilit noktadır. Bunun için herkesin kendisini iyi hissettiği bir durum mutlaka vardır, yoksa bir profesyonelden destek almak gerekmektedir.

Yürüyüş-başta kas ve eklem sağlığı, ardından vücudumuzda serotonin hormonunun doğal olarak yükselmesini sağlayıp ruh halimize iyi gelebileceği gibi vücudumuzun metabolizmasının iyi hale gelmesini sağlayacaktır. Buna ilave edebilecek o kadar çok olanak var ki; isterseniz spor çeşitliliğini hayatınıza katabilirsiniz.

Farkındaysanız buraya kadar olan her şey hayat tarzı ile ilgili bundan sonrası ya gerçekten ihtiyacınız olanlar ya da kendinizi iyi hissetmek için yapacaklarınızdır. Gıda takviyesi kullanmak, yaşa ve duruma göre değişir. Vitamin ve mineral destekleri ya da antioksidanlar, bitkisel takviyeler ve ya kolajenler tüm bu gıda takviyeleri, doktor ya da eczacınız tarafından öneriliyorsa işinize yarar. Bunlar her zaman kişiye özel ve bilinçli tüketilmelidir.

Gelelim cildimize kullandıklarımıza;

Cilt aslında basit bir bakımla size hemen cevap verir. Düzenli temizlik ve nemlendirme ve en önemlisi cildi UV ışınlarından koruma cilt sağlığı için yeterlidir. Ancak bazen ciltlerde aşırı hassasiyet, atopik dermatit, egzama, sedef gibi rahatsızlıklarda olabiliyor. Dermatolog kontrolünde olmak bu tip durumlarda şarttır. Anti-age bakımlar ve kremler, cilt durumuna göre özel serumlar, peeling ve maskeler, haftalık bakımla, aylık yaptırabileceğiniz profesyonel bakım ya da bakım kürleri cildiniz için yapacağınız en büyük yatırımdır.

Hedef tabii ki 30 yaş ve 60 yaş cildini aynı görselde tutmak değildir. 60 yaşın yaşanmışlıkları ile 30 yaş nasıl kıyaslanamaz ise ciltte aynı şekilde kıyaslanamaz.

Hedef;

Bize yaşamımız süresince emanet edilen bu vücuda, dahilen ve haricen, en iyi şekilde bakmak ve korumaktır.

Kaynaklar: Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği; Mayoclinic Family Healing Book; Encyclopedia of Nutritional Supplements; Natural Medicine Instructions for Patients